Parabeny to grupa organicznych związków chemicznych stosowanych między innymi w kosmetyce jako środki konserwujące wykazujące działanie przeciw grzybom, drożdżom oraz pleśniom.

Najczęściej w kosmetykach znajdują się metyloparaben, propyloparaben, etyloparaben, butyloparaben z czego ten pierwszy, uznawany jest za nieszkodliwy. Do grupy konserwantów pochodnych parabenów należą także związki o nazwach parasept, nipagin, aseptin. Stężenie parabenów w kosmetykach waha się od 0,3 do 0,5% (w UE do 0,4%). Większość kosmetyków dostępnych w sklepach ma w swoim składzie przynajmniej jeden paraben.

Jeszcze jakiś czas temu parabeny uznawane były za bezpieczne, ale w ostatnim czasie pojawiają się opinie o niekorzystnym oddziaływaniu parabenów na skórę i organizm człowieka.

Organizacje pro-konsumenckie i ekologiczne coraz częściej podnoszą kwestię niepożądanego wpływu parabenów na człowieka pomimo iż producenci kosmetyków twierdzą, że parabeny stosowane na obszarze UE zostały dokładnie przebadane i nie wykazują niekorzystnych dla zdrowia właściwości.

Najnowsze dane wskazują jednak, że parabeny mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, szczególnie poprzez estrogenne działanie butyloparabenu, które może prowadzić do zwiększenia ryzyka zapadalności na raka piersi. Parabeny dodatkowo mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu, działają drażniąco na skórę wywołując reakcje alergiczne, zaczerwienienie, pokrzywkę czy świąd, szczególnie u osób z wrażliwą lub skłonną do alergii skórą.

Parabeny to składniki lipofilne (powinowactwo do tłuszczu), w związku z tym bez problemu mogą wnikać do tkanki tłuszczowej podskórnej, w tym również piersi. Wykryto gromadzenie się ich w gruczole sutkowym. Nawet jeżeli kosmetyki zawierają dopuszczalną normę parabenów to pamiętajmy, że zazwyczaj używamy nie tylko jednego kosmetyku a o wiele więcej: krem na noc, krem na dzień, balsamy, szampony, odżywki itd. I w taki sposób dochodzi do dużej kumulacji tych związków w naszym organizmie a gdy do tego jeszcze uwzględnimy stosowanie parabenów w lekach czy żywności......